Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 100 yıl sonra Türk Kızılayı’ı Kan Bankası ve hizmet binası tekrar açıldıhaberi

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 100 yıl sonra Türk Kızılayı’ı Kan Bankası ve hizmet binası tekrar açıldı. İlk Kanlar da Turgutlu Belediyesinin başlattığı proje ile nikahı kıyılan gelin ve damattan alındı.

 

Turgutlu'da 100 yıl önce (27 Eylül 1922 tarihinde) Hilal-i Ahmer'e yani bu günkü adıyla Türk Kızılayı’na hizmet binası aynı zamanda kilisede ola bina, çeşitli nedenlerle atıl kalmış , tam 100 yıl sonra Türk Kızılay’ı Kan bankası hizmetleri için yeniden tahsis edildi. Yine Türkiye'de bir ilki başlatan Turgutlu Belediyesini başlattığı kampanya ile İlk bağışı da  nikahı kıyılan Hatice Sezgin(26) ve Adem Gün(32) gelin ve damat verdi.

 

Turgutlu merkezindeki 1887 yılında kilise olarak inşa edilen bina tam 100 önceki Hilal-i Ahmer’e tahsis edilmiş ancak tarihi bina çeşitli nedenlerle atıl kalmış. Açılışı gerçekleşen binanın alt katında Türk Kızılay’ı devamlı kan alım ve hizmeti için, üst katında Belediyenin evlendirme dairesi olarak hizmet verecek.

 

100 YIL SONRA İLK KAN BAĞIŞI GELİN VE DAMATTAN

Turgutlu Belediyesi Türk Kızılayı’na kan bağışı için Türkiye’nin örnek projesini de bu tarihi binada  başlatmış oldu. İlk Kan bağışını da açılış günü nikahtan önce Hatice Sezgin ve Adem Gün kan bağışında bulunarak başlatmış oldular. Bundan sonra gönüllülük esas alınarak ilk önce kan verilecek sonra bu karne ile nikah tarihi alınacak. Yeni nikahı kıyılan Adem ve Hatice Gün çifti; “Binanın 100 mıyıl sonra kan merkezine tekrar dönüştüğünü ilk kan veren çift olduğumuzu bilmiyorduk.“ Dediler.

 

KAN MERKEZİ 100 YIL SONRA TEKRAR AÇILDI

Turgutlu’da bir asır sonra açılışı gerçekleşen Türk Kızılay’ı Kan alım ve hizmet binasının açılış törenine Hilal-i Ahmer ve Türk Kızılay'ı kıyafetli personel eşik etti.  Açıl törenine; Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Kaymakam Refiki Özgü Özen, Belediye Başkanı Çetin Akın, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Halim Karaer,  Türk Kızılay Derneği Turgutlu Şubesi Başkanı Mehmet Öztürk, Türk Kızılay yetkilileri, Kızılay Manisa Şube Başkanı Atilla Efendioğlu, Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ali Türk  İsmet Nardal,  müdür yardımcıları, daire müdürleri, muhtarlar katıldı.

 

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde belediye ve Türk Kızılay Manisa Kan Bağış Merkezi iş birliğiyle eski belediye binası zemin katında kan alma birimi açıldı. Törende genç bir çift nikah merasiminin ardından kan bağışında bulundu.

 

Turgutlu Belediyesi ve Türk Kızılay Manisa Kan Bağış Merkezi işbirliğiyle 'Türk Kızılay Turgutlu Belediyesi Kan Alma Birimi' düzenlenen törenle açıldı. Kan alma birimi, Turgutlu eski Belediye Binası zemin katında haftanın 5 günü 10.00 ila 16.00 saatleri arasında hizmet verecek.

 

KAN İHTİYACIMIZI KARŞILAMAYA KATKI

Türk Kızılay Turgutlu Belediyesi Kan Alma Biriminin açılış töreninde konuşan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. İlklerin belediyesi oluyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Özellikle sosyal anlamdaki projelere destekle ilgili çok ciddi bir emek harcıyoruz. Bugün de Hilali Ahmer’e yüzyıl önce tahsis edilmiş bu mekanı Türk Kızılay’ına tahsis etmekten, kana ihtiyacımız olduğunda buna aracılık etmekten gerçekten mutluluk duyuyoruz” Dedi.

 

Belediye Başkan Akın, kampanya ile ilgili ise:

“Türk Kızılay Turgutlu Belediyesi Kan Alma Birimi’nin üst katında nikah dairemiz yer alıyor. Buradan bütün hemşerilerime sesleniyorum; nikah başvurusu yapmadan önce kan bağışında bulunmalarını istiyoruz. Böyle bir kampanya başlatıyoruz. Belki bu da Türkiye’de bir ilk olacak. İnşallah bu kampanyamız Türk Kızılay Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ali İsmet Nardal’ın ifade ettiği on binlik hedefe ulaşır, temennimiz.” Şeklinde konuştu.

 

Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz’da Kan vermenin önemli oldu p unu devlet olarak çeşitli şekilde desteklendiğin altını çizdi. Yılmaz, “Belediyemizin eski binasının belediye başkanımız tarafından tahsis edilmesi çok güzel bir hizmet oldu. Bu anlamda özellikle Turgutlu Belediyemize teşekkür ediyor, kan alma biriminin hayırlı olmasını diliyorum” Dedi.

 

Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, sabit devamlı kan alımı merkezlerinin Lösemi hastalar ve taze kan için önemini vurguladı. Bölge Başkanı Dr.Dolaş, ”Devamlı kan alım hizmeti için tahsis edilen yerler çok önemli. Özellikle Lösemi hastaları için gerekli trombosit ve taze kan alımı için bu yerleri çok önemsiyoruz. Bölgemizde bunun gibi sabit yerleri yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Turgutlu’da 100 yıl sonra aynı  binada bu hizmetin verilmesi çok önemli Belediye Başkanımızın başlattığı  kampanya da çok önemli emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Şeklinde duygularını ifade etti.

 

TURGUTLUDA 10 BİN ÜNİTE KAN TOPLANACAK

Türk Kızılay Manisa Şube Başkanı Atilla Efendioğlu da Manisa’nın Turgutlu ilçesinde ki gibi sabit kan alım merkezlerini büyük ilçelerden başlayarak açtıklarını bunu en küçük ilçede de açacaklarını söyledi.

 

Kızılay Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ali İsmet Nardal’ da kan alım hedeflerini 10 bin ünitelere çıkaracaklarını kaydetti

 

Türk Kızılay Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ali İsmet Nardal, Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, Türk Kızılay Manisa Şube Başkanı Atilla Efendioğlu da yaptıkları konuşmalarda katkı ve desteklerinden dolayı Başkan Akın ve ekibine teşekkürlerini ilettiler.

 

TARİHE ŞAHİTLİK ETTİĞİMİZİ BİLMİYORDUK

Açılış töreninde düğünden önce kan bağışı yaprak kampanyaya ve açılışa katılan Hatice Sezgin(26) ve Adem Gün(32) çifti ise Kan vermekten böyle bir hayırlı işede katılmaktan mutlu olduklarını söylediler. Adem Gün ve eşi Hatice; “Kan vermekten böyle bir kampanya katılmaktan çok mutluyuz. Ama binanın 100 yıl donra tekrar kan merkezi olduğunu bilmiyorduk. Ayrıca 100 yıl sonra böyle bir kampanya başlatıyor ve destek olmakta çok güzel.“ Şeklinde duygularını ifade ettiler.

 

100 YIL SONRA İLK KAN

İlk çiftinin nikahlarını kıyan sonra da açılışa katılan Belediye Başkan Akın, kan bağışının önemine değinerek, bundan sonraki süreçte nikah başvurusu yapacak çiftlerden kan bağışı yaptıklarına dair bir belge isteneceğini, kan bağışının yapılmasının ardından nikah başvurularının alınacağını söyledi. Hatice Sezgin ve Adem Gün çiftçi de nikah töreninin ardından kan bağışında bulundu. Çifte aile cüzdanını ise Başkan Çetin Akın ve Kaymakam Ali Yılmaz takdim etti. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu