Act Sanat Atölyesi’nde “Oğuz Atay” anılıyor

Act Sanat Atölyesi, Sanatsal etkinliklerine “Oğuz Atay’dan” Adlı Oyun ile devam ediyor.

13 Aralık 2021 Tarihinde gerçekleşecek etkinlik ile Oğuz Atay’ın eserlerinden uyarlanan metin, “Oğuz Atay’ın” ölüm yıldönümünde seyirci ile buluşacak.

Metin yazarlığını ve Oyunculuğunu Kanal 33 ekranlarında yaptığı “Çatı Katı” programı ile  adından sıkça bahsettiren Hakan Yeni’nin üstlendiği “Oğuz Atay’dan” adlı oyun Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken, Oyunlarla Yaşayanlar” gibi eserlerinden alınan parçalar ile uyarlanmış bir metin olduğunu açıklayan Hakan Yeni, Oğuz Atay’ın günümüz insanının içinde kalbine dokunan, anlatamadıklarını anlatan ve itiraf penceresini aralayan bir yazar olduğunu dile getirdi. Bu anlamda da her şair veya yazar içinde aynı algı ile hareket edeceklerini, böylelikle de günümüz insanını gözlemleyip anlatmak istedikleri meseleleri de buna göre karar vereceklerini belirtti. Böylelikle her ay iki şair ve iki dinleti ile seyirci karşılarına çıkacaklarını da açıkladı.

Neden Oğuz Atay? 

Oğuz Atay, kendisinin de belirttiği gibi “Hayata tutunamayan, hayat karşısında hayal kırıklığına uğrayan insanları” hedef alıyor genelde. Günümüz insanı da aslında genelde hayata tutunamayan, tutunmaya çalışan, çalıştıkça tehlikeli oyunlar oynayan bununla beraber de sonuçlarından korkan ve bunu bekleyen bir yapıya sahip değil mi? Bunu bir eleştiri olarak söylemiyorum. Bunu aslında içimizde var olan temel bir bileşen olarak söylüyorum. Her insan kendi içinde tehlikeli oyunlar oynuyor. Her insan kendi içinde belli bir hedef ve hayale doğru ilerlemeye çalışıyor. Fakat bu da bana Jhon Lennon’un “Hayat siz planlar yaparken başınızdan geçenlerdir.” Sözünü hatırlatıyor. Burada şuna dikkat etmek gerekiyor. Oğuz Atay’ın karakterleri aslında genelde planlar dahilinde verilen kararların neticelerini yaşayan insanlar oluyor. Tam da bu noktada insanın kendi içinde yaşadığı biçimleri görebiliriz. Tercihler mi? Kader mi? İki nokta da bizi bir “Tutunamayan” yapabilir. Bu anlamda bizim hikayemizde anlattığımız insanlar tercihleri neticesinde “Tutunamayanlar” oluyor.

Oyununuz kaç kişilik ve kimler oynuyor? 

Oyun aslında 4 kişilik bir oyun, “Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu beklerken, Tutunamayanlar” gibi eserlerin içerisinden alınan karakterlerin kostümleri ile sahnedeler. Bir de bir yazarımız var. Biz ona da bir tutunamayan diyoruz. Aslında oyuna Oğuz Atay’ın eserlerinden alıntılar ile oluşturulmuş bir uyarlama diyebiliriz.

Farklı bir sahne yapınız var, seyirci ile kurulacak iletişimi nasıl sağlıyorsunuz? 

Aslında bunu şöyle, böyle diye anlatmak çok doğru gelmiyor bana. Oyunlarımızda seyirci ile iletişimizi daha önce tecrübe etmediklerini düşündüğümüz biçimde sağlamaya çalışıyoruz. Seyirci ve sahne ilişkisini seyircilerimiz oyunumuza gelip deneyimleyebilirler.

Mersin seyircisi ile Oğuz Atay’ın arasındaki ilişki sizce kurulabilir mi? 

Kurulabilir. Bunu sadece Mersin seyircisi olarak düşünmemek lazım. Bunu ülkenin hatta tüm dünyanın ilişkisi olarak düşünürsek daha evrensel olur gibi geliyor bana. Çünkü tüm insanlığın teknik olarak yaşadıkları duyguları aynıdır yalnız farklılık gösteren şey yaşanan duygu biçimleridir. Şöyle düşünelim, hepimiz hayatımızda “hayal kırıklığı” yaşamışızdır. Adı “Hayal Kırıklığı” fakat kimimiz bir sevgiliden edinilen tecrübe ile yaşarız, kimimiz bir arkadaştan, kimimiz aileden, kimimiz ise çok iyi baktığımızı düşündüğümüz bir çiçekten… Fakat temelde yaşanan şey hayal kırıklığıdır. Bu anlamda da seyirci de bizim oyunlarımızı, hikayelerimizi, dinletilerimizi takip ettiğinde, bireysel bir biçim değil evrensel biçime şahit oluyorlar. Aralarından ihtiyacı kadarını alıp belki de o gece bunu düşünüp bir karar veriyorlar. Bununla alakalı olarak da zaten çok geri dönüş alıyoruz.

Oyununuz ne zaman başlıyor? 

Oyun 13 Aralık 2021 Saat: 20:00’da Act Sanat Atölyesi Performans sahnesinde başlıyor. Seyircilerimiz bize sosyal medyadan da ulaşabilirler. Amacımız dediğim gibi farklı bir deneyim kazandırmak. Bu aslında bir tek gösterim olarak düşündüğümüz bir proje. Her ay farklı yazarlar, şairler ve farklı sahneleme biçimleri ile seyirci karşısına çıkacağız. Seyircilerimizin de bu deneyimlerde bizimle beraber olmalarını bekliyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu