Dünyada her yıl 6,7 milyon yetişkin diyabet veya komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybediyorhaberi

Novo Nordisk’in Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jens Pii Olesen, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle açıklama yaptı:

 

 Novo Nordisk Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jens Pii Olesen, Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, diyabetli bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için doğru zamanda, doğru tedavi ile hedefte kalmanın önemini vurguladı. Dünyada her yıl 6,7 milyon yetişkinin diyabet veya komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetmesi durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

 

Dünyanın en büyük vakfı tarafından yönetilen ve 99 yıllık diyabet mirasıyla yenilikçi tedaviler sunan Danimarka merkezli global sağlık şirketi Novo Nordisk’in Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jens Pii Olesen Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, diyabetin günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olduğuna dikkat çekti. Jens Pii Olesen, “Diyabet tedavisinde sadece hedefi tutturmak değil, aynı zamanda doğru zamanda doğru tedavi ile hedefte kalmak da diyabetli bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından oldukça önemli. Diyabetli bireylerin bu yolculukta başta hekimleri, sağlık destekçileri ve aileleriyle birlikte hedefi tutturmalarına destek olmak gerekiyor. Diyabette tedaviye uyum ve devamlılık çok kritik bir rol oynuyor” dedi. 

 

Türkiye 9 milyon diyabetli birey ile Avrupa’da birinci sırada

2021 verilerine göre, dünyada her 5 saniyede 1 kişi diyabet sebebiyle hayatını kaybediyor. Toplam 537 milyon kişi diyabetle yaşıyor, bunun anlamı her 10 kişiden 1’i diyabetli. Türkiye ise toplam 9 milyon diyabetli birey ile Avrupa’da birinci sırada geliyor ve bu rakamın 2045 yılında 13 milyona çıkacağı hesaplanıyor. 

 

Diyabet, beraberinde komplikasyonları da getirebilen bir hastalık; diyabetle yaşayan her 3 kişiden 1’inin kardiyovasküler hastalık ile yaşadığını ve Türkiye’de diyabet komplikasyonlarının toplam sağlık harcamalarında payının yaklaşık 24 olduğunu vurgulayan Jens Pii Olesen, şu değerlendirmelerde bulundu:  

 

“Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) açıkladığı verilere göre, 2021 yılında, COVID-19 ile ilişkili ölüm riskleri hariç tutulduğunda, 6,7 milyon yetişkinin diyabet veya komplikasyonları nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor. Bu oran, diğer tüm nedenlerden kaynaklanan küresel ölümlerin onda birinden fazla. Diyabet ve obezite pandemi tehlikesi büyümeye devam ediyor. Bu hastalıklar kardiyovasküler hastalıklar ve böbrek yetmezliği gibi diğer sorunları ortaya çıkarıyor. Bu sorunlarla mücadele ciddi bir ekonomik yük de doğuruyor. 2021 yılında, küresel sağlık harcamalarından tahmini olarak 966 milyar ABD doları diyabet için kullanıldı. Bu, son 15 yılda 316'lık bir artış demek. Diyabet yönetiminin günlük yükü hastalar için çok ağır. Diyabetli kişiler günde ortalama bir saatlerini tedavi yönetimi için harcıyor ve normal kan şekeri düzeyini günün ancak yarısında sağlayabiliyor.”

 

Türkiye’de diyabette öncü tedavilerle hayatları iyileştirmek için kararlılıkla çalıştıklarını belirten Novo Nordisk Türkiye Diyabet İş Birimi Kıdemli Direktörü Mert Yıldırım ise diyabette uzman hekimlerle çalışmanın ve hasta eğitiminin gerekliliğinin altını çizerek TURNUDEP araştırması sonuçlarına deyindi: “TURNUDEP araştırması sonuçları diyabet tedavisinde hasta eğitiminin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Tip 2 diyabetli 1.535 hastanın katılımı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre diyabet eğitiminin tip 2 diyabetli bireylerin öz-bakım ve glisemik kontrol düzeyleri ile olumlu yönde ilişkili olduğu tespit edildi” dedi.  

 

Toplumda diyabetin doğru tedavi ve aktif bir hayat ile düzgün yönetilmesinin mümkün olduğunu belirten Mert Yıldırım, şu açıklamayı yaptı: “Diyabet tedavisinde hasta-doktor iş birliği ile doğru ve etkin tedaviyi sürdürmek ve hedeflenen değerleri tutturmak çok önemli. Bu nedenle farkındalık projelerine büyük önem veriyoruz. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü vesilesi ile diyabeti kontrol altında tutma konusunda farkındalık yaratacak Fazla Şeker isimli yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz.”

 

Mert Yıldırım, proje hakkında şu bilgileri paylaştı: “Kan şekerinin kontrol altında olmaması, yani “Fazla Şeker”, dolaşım sisteminde hasarlanmaya sebep oluyor. Etkili glisemik kontrol sağlanamadığında ise nöropati, retinopati, nefropati ve kardiyovasküler hastalıklar gelişirken yaşam kalitesi olumsuz yönde etkileniyor. İleri düzey organ hasarlarını önlemek için etkili kan şekeri kontrolü ile “Fazla Şeker”i kontrol altına almak gerekiyor. Novo Nordisk olarak “Fazla Şeker” kampanyasıyla, diyabetli bireylerin iyi tedavi yönetimi ile “Fazla Şeker”in olası etkilerinden korunmasını ve ilerlemeden tespit edilebilmesi için farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla hazırlanan dört filmde, diyabetten etkilenen organlar ‘göz, kalp, böbrek ve ayak’ karakterleri Kadir Çöpdemir, Dolunay Soysert, Güven Kıraç gibi usta sanatçıların sesleriyle dile geliyor ve diyabetlilere önerilerde bulunuyorlar. Bu eğlenceli girişi, uzman hekim videoları takip ediyor. Konusunda uzman doktorlar Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli, Prof. Dr. Serpil Salman, Prof. Dr. Özgür Demir, Uzm. Dr. Enver Göncüoğlu devam filmlerinde, diyabetli bireylere istenmeyen etkileri nasıl önleyebileceklerini anlatıyorlar. 

 

Farkındalık projesine ait tüm içeriklere diyabet.com web sitesi ve instagram hesapları üzerinden ulaşılabilecek.  Ayrıca “diyabet.com” web sitesinde “Fazla Şeker” sayfasına giren kişiler diyabet konusundaki bilgilerini test edebilecek, konuyla ilgili makalelere ulaşabilecek ve diyabet farkındalığı oluşturmak amacıyla hazırlanan içerikleri indirerek kendi sosyal medya hesaplarında kullanabilecekler.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu