Antik Kentte 3000 Yıl Sonra Müsabakahaberi

Düzenlenen bisiklet yarışıyla, Tlos Antik Kenti'ne spor müsabakaları 3000 yıl sonra geri döndü. 

 

Muğla'nın Seydikemer ilçesi’nin spor müsabakalarıyla ünlü Tlos Antik Kenti, 3000 yıl sonra yarış heyecanını tekrar yaşadı. Akrolopolü, Tiyatrosu, Bazilikası, Kronos mabedi ve tarihi stadyumuyla öne çıkan Likya Bölgesi’nin önemli yerleşimlerinden olan Tlos Antik Kenti, Büyük Tlos Bisiklet Kriteryumu ile asırlar sonra bir spor müsabakasına ev sahipliği yaptı.

 

44 Sporcu Pedal Bastı

Muğla Valiliğinin Himayesinde düzenlenen Büyük Tlos Bisiklet Kriteryumu 4 ülkeden 44 sporcunun katılımıyla Unesco Doğal ve Kültürel Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Tlos Antik Kentinde yapıldı. Gençler, Elitler ve Masterlar kategorilerinde 4 ülkeden 44 sporcunun pedal çevirdiği yarışlar bölgedeki vatandaşlarca ilgiyle izlendi.

 

Asırlar Sonra Sporcular Mücadele Etti

1.8 kilometrelik parkurda 8, 10 ve 14 tur olarak yapılan Büyük Tlos Bisiklet Kriteryumunda kıyasıya yarışan yarışmacılar Antik Kentin mistik havasında ve muhteşem doğasında pedallamaktan ve Tlos antik kentinde asırlar sonrasında yapılan bir spor müsabakasında yer almaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti.

 

Dereceye girenlerin  ödüllerini Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Türkan ve Ramazan Kaynak verdi.

 

Spor ve Kültür Turizmi Bir Araya Geldi

Muğla Valisi Orhan Tavlı'nın, Muğla ilindeki arkeolojik alanların ortaya çıkarılmasında gösterdiği çabanın yanı sıra antik kentlerin bilinilirliğini artırmak için yaptırdığı çalışmalarda bisiklet sporu etkili olmaya başladı. Muğla valiliği himayelerinde bu sene antik kentler arasında düzenlenen kamplı bisiklet turlarından sonra ilk defa bir yarış da düzenlenmiş oldu. 

 

Dereceye giren sporcular,

Gençlerde

1.Karaman GSK’dan Talha Baran Baltacı

2. İzmir Velo GSK’dan Veysel Tanrıverdi

3. Antalya Konyaalti Belediyesi GSK’dan Muhammed Ali Şişman

 

Elitlerde

1.Mugla Karya GSK’dan Nurettin Emre Oruç

2.Muğla Karya GSK’dan  Barış Akkoyun

3.Fethiye GSK’dan Volkan Atuk

 

Master larda

  1. Rus İlya Romanov
  2. Ferdi Sporcu Erkan Ünsür
  3. İzmir Karşıyaka Belediye SGK’dan Yusuf Demiray oldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu