Tarsus Belediyesi Arazilerinde Lavanta Bitkisi Üretiliyor

Tarsus Belediyesi alternatif tarım ürünlerinin yaygınlaştırılması, bilimsel yöntemlerle çiftçilere destek sağlanması ve tarımın gelişimi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda  “Lavanta Yetiştiriciliği Projesi” ile Tarsus’ta lavanta bahçelerinin sayısı artırılarak yetiştiriciliği yaygınlaştırılıyor, kaliteli lavanta çiçekleri elde edilerek, yüksek getirili alternatif ürünler teşvik ediliyor. Bu sayede üreticilerin gelir seviyelerinde artış sağlanıyor.

Tarsus Belediyesi, belediye arazilerine alternatif tarım ürünü tıbbi aromatik bitkilerden olan lavanta bitkisinin ekimini gerçekleştiriyor. “Lavanta Yetiştiriciliği Projesi” ile kentte çiftçiyi lavanta yetiştirmeye teşvik ederek, alternatif geçim kaynağı oluşturmak, bölgede alışılagelmiş ürün desenini çeşitlendirmek, tarım alanlarından maksimum fayda sağlanarak aile ve bölge ekonomisine katkı sağlamak, bütüncül bir yaklaşımla üretmek ve ürettiğini işlemeye alarak yeni iş sahaları oluşturuluyor. Belediye arazisinde çok yıllık lavanta yetiştiriciliği yapılıyor. Lavanta bulunan araziler güzel görüntüsüyle vatandaşların da uğrak alanı haline geliyor.

LAVANTA İLE UZUN YILLAR VERİM ALINIYOR

Türkiye’de üretim alanı çok sınırlı olan lavanta bitkisi Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde Ergenekon Mahallesi’nde ekiliyor. Çok yıllık bir bitki olma özelliği olan lavanta bitkisi ile uzun yıllar verim alınıyor. Belediye bünyesinde çalışan ziraat teknikeri ve tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanları lavantanın düzenli olarak bakım ve kontrollerini gerçekleştiriyor. Tarsus Belediyesi bu tarz alternatif bitkiler ile kente katkı sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu