Sertifikalı Obezite Danışman Eczacısı olmak için: Online Eğitim Platformu “PharmObesity” Açıldı!

Sertifikalı Obezite Danışman Eczacısı olmak için: Online Eğitim Platformu “PharmObesity” Açıldı!

21’inci yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir hızla artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bugün Türkiye’de 20 milyon obeziteli birey mevcut.

 

 

Bu kişilerin sadece %0,5’i tedaviye erişiyor. Obezite tedavisine erişiminin bu kadar düşük oranda olduğu ülkemizde hekime gitmeden önce genellikle öncelikle danışılan kişiler arasında yer alan eczacıların, hastaları doğru bilgi ve tedaviye yönlendirmeleri önem taşıyor. Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği sahipliğinde, Novo Nordisk’in desteği ile hazırlanan Sertifikalı Obezite Danışman Eczacı Online Eğitim Platformu “PharmObesity”, obezite tedavisinde eczacıların danışman rolüne destek olmayı hedefliyor. Dr. Rabia Demet Özcan obezitenin çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu, bu sorunla mücadelede eczacılara büyük görev düştüğünü belirterek “PharmObesity” projesinin önemine dikkat çekti. “Türkiye’de her üç yetişkinden biri kronik bir hastalık olan obeziteyle mücadele ediyor. Obezite, karmaşık ve çok faktörlü bir hastalık. Tedavisinde diyetisyen, hekim, psikolog gibi farklı disiplinleri bir arada bulunduran bir ekip görev yapıyor. Fakat ülkemizde tedaviye erişim oranı oldukça düşük. Burada sağlık sorunu olan insanların ilaç ve sağlık konularında tavsiye almak için danıştığı eczacıların toplumsal rolü gitgide artıyor ve derinleşiyor. Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği sahipliğinde ve Novo Nordisk Türkiye olarak desteğimizle hazırlanan Sertifikalı Obezite Danışman Eczacı Online Eğitim Platformu ‘PharmObesity’ obezite konusunda çeşitli eğitim ve içerikler ile eczacıların danışman rolüne destek olacak.” dedi. Uzm. Eczacı Kazım Aykanat ise, “Toplum eczacılığını esas edinen derneğimiz, sağlığımızı en çok tehdit eden risklerden obezite konusunda her türlü farkındalık ve danışmanlık hizmetine hazırdır” diye belirtti.

 Sertifikalı Obezite Danışman Eczacısı olmak için: Online Eğitim Platformu “PharmObesity” Açıldı!

Eczacıların obezite hastalığı ve tedavi hakkında bilgi düzeylerinin gelişmesini sağlayarak obeziteli bireylerin tedaviye erişimi ile birlikte yaşam tarzı değişikliği oluşturmalarına destek olacak platformda sertifikalı eğitim modülleri, uzman videoları, obezite hakkında öneri ve ipuçları yer alıyor. “Obezite Hastalığı nedir? Obeziteye eşlik eden hastalıklar nelerdir? Farmakolojik ve non-farmakolojik tedavi yöntemleri nelerdir? Obeziteli bireylerde Yaşam Değişikliği ve Psikolojik Tedavinin Önemi” gibi bir çok konu başlığı alanında uzman profesyoneller tarafından ele alınıyor.  Projeye katılan ve eğitim modüllerini tamamlayan eczacılar, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından imzalanan “Obezite Danışman Eczacı Sertifikası’na” hak kazanacaklar. Obezite hastalığı hakkında bilgi edinmek ve danışanlarına bu konuda destek vermek isteyen gönüllü tüm eczacılar aşağıdaki linkten platforma üye olarak ücretsiz olarak eğitim modüllerine katılabilirler.

BSHA (Bilim sağlık ve Haber Ajansı)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu