Pankreas Kanserinin Belirtileri Neler Olabilir?

Pankreas Kanserinin Belirtileri Neler Olabilir?

İnsanoğlu, tıpta ilerledikçe vücudunun anatomisini daha iyi öğrenmeye başladı. Daha öncelerinde hiç bilmedikleri organlarını keşfedip, bazı ölümcül hastalıklarının bu organlarına bağlı olduğunu zaman içinde çözdüler. Pankreas ise bu organlardan birisiydi. Konum olarak vücudumuzda, midenin altından arkasına doğru uzanan bir yerde bulunuyor. Hem iç hem dış salgı bezi olarak görev yapan pankreas, iki salgısı ile fonksiyonlarını sürdürmektedir. Bunlar ekzokrin salgısı sindirim rolünü üstlenirken, endokrin salgısı ise kandaki şeker düzeyini belirler.

Bu Belirtilerden Bir Ya Da Birkaç Tanesini Yaşıyorsanız Dikkat Edin!

Pankreas kanserinin belirtileri ne yazık ki çok fark edilebilir faktörler değil. Bunlarla gerçek hayatta karşılaştığınızda her zaman yaşadığınız olaylar olarak düşünebilirsiniz. Ama bu belirtilerden en az iki tanesini gösteriyorsanız doktor muayenenizi ihmal etmeyin. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Çağlıkülekçi, bu amansız hastalığın işaretçisi olabilecek faktörleri şu şekilde sıraladı:

Karın Ağrısı

Gündelik hayatta karşılaşabildiğimiz karın ağrısı olağan bir durum gibi gözükebilir. Dikkatli olmakta fayda var. Yediğiniz bir şeyin dokunması gibi basit bir durum olabileceği gibi, sindirim sisteminizde baş gösteren bir sıkıntının başlangıcı da olabilir. Özellikle son zamanlarda karın ağrısından sık sık şikayetçi iseniz sindirim sistemi hastalıklarınızı erken tespit etmek için bir doktora görünebilirsiniz.

Fazla Kilo Kaybı

Günümüzde kilo vermek genel olarak olumlu olarak karşılanıyor. Çağımızın yaygın sorunlarından biri olan obeziteye karşı kilo vermek sağlık demektir. Ancak bu kilo vermek, daha çok kayba dönüşüyorsa bazı tetkikleri yaptırmakta fayda var. Gereğinden fazla ve hızlı bir şekilde kilo veren kişilerin sindirim sisteminde bir sorun olduğuna dair vücudunun alarma geçmesi anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda amansız bir hastalık olan pankreas kanserinin önüne geçmek için erken teşhis yaptırmak hayati önem taşımaktadır.

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı, genel olarak çalışma hayatına veya strese bağlanmaktadır. Bu gibi durumlarda da çözüm olarak uygulanan en basit yöntem ise masajdır. Her sırt ağrısını pankreas kanserinin bir belirtisi olarak görmek yanlış olur. Ancak sırt ağrısının şiddetlenerek gece uykularını bölmesi veya terlemeye yol açması gibi durumlarda en yakın hastanede muayene olmanız gerekmektedir. İlerleyen sırt ağrısı pankreas kanserinin belirtisi olmasının yanı sıra omurga hastalığı veya kemik bozukluğunun bir işareti de olabilir. Gündelik hayatta da rastlanabilen bu belirtileri sayan Prof. Dr. Mehmet Çağlıkülekçi, nadiren karşılaşılan sarılık, idrar renginde koyulaşma, yağlı dışkılama gibi ciddi belirtilerinde pankreas kanserine işaret edebileceğinin altını çizdi. Ayrıca iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi faktörlerde de dikkatli olmak gerekmektedir. Rutin hayatımızda nezle veya grip gibi geçirebildiğimiz bazı hastalıklarda da bu belirtilere rastlayabiliyoruz. Yine de doktora gitmeden evde biriken ilaçlarla kendimizi tedavi etmek yerine en yakın sağlık kuruluşundan yardım almak daha doğru olacaktır. Kontrolünüzü yapan doktor bu aşamada gündelik gibi gözüken bu belirtilerin sebebini söyleyemese bile, kesin bir sonuç için sizi en azından yönlendirecektir. (BSHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu