İpekyolu Mektupları Yarışması İle Türk ve Çinli Gençler Dostluk Köprüleri Kurdularhaberi

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun destekleriyle Türk Çin Kültür Derneği tarafından organize edilen “İpekyolu Mektupları Yarışması” düzenlenen online bir programla tamamlandı. 

İpekyolu Mektupları yarışması Türk ve Çinli gençleri buluşturdu. Çince öğrenen Türk öğrenciler ile Türkçe öğrenen Çinli öğrencilerin mektup arkadaşlığı yaptıkları yarışmada Çinliler Türkçe, Türkler ise Çince mektuplarla kendi kültürlerini mektup arkadaşlarına tanıttılar. 

Düzenlenen programa Çin İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian, Türk Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, Çince ve Türkçe eğitim veren Üniversite ve Liselerin idareci ve öğretmenleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Yarışmada dereceye giren 3 Çinli ve 3 Türk öğrenci ödüller kazandılar.

 

Wu Jian: Gençler Dostluk Köprüleri Kurdular

Gençlerin mektuplaşma yoluyla dillerin güzelliğinden haz alarak dostluk köprüleri kurduklarını ifade eden Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian sözlerine şöyle devam etti.
“Çinli ve Türk öğrencilerimizin, tüm dostlarımızın İpek Yolu Kültürüne sahip çıkarak ve bunu ileriye taşıyarak, ortak insanlık geleceği farkındalığına vararak, Çin ve Türkiye arasındaki Kuşak ve Yol kültürel alışverişini güçlendirmeye devam etmelerini içtenlikle umut ediyorum.” dedi.

Wu Jian, bu etkinliğin, iki ülke arasındaki ikili dostane iş birliğini daha da ilerleterek ‘Kuşak ve Yol’ inşasının yüksek kaliteli gelişimine katkıda bulunacağını da belirten Wu sözlerine şöyle devam etti.

Wu Jian: Çin ve Türkiye, Kadim Uygarlıkların Beşiğidir.

‘Kadim uygarlıkların beşiği olan Çin ve Türkiye, köklü bir tarihe ve muhteşem bir kültüre sahiptir ve birçok alanda kapsamlı alışveriş ve iş birliği yürütmektedir. 1000 yılı aşkın bir süre önce kadim İpek Yolu, Çin ve Türkiye halklarını yakından birbirine bağlayarak, insan uygarlığı tarihinde şanlı bir iz bıraktı. Bundan dokuz yıl önce Çin, Kuşak ve Yol Girişimi’nde dünya ile iş birliğini sürekli derinleştiren yeni bir yolculuğa çıktı.” dedi.

İrfan Karslı: Hem Yanlışları Düzeltiyor, Hem de Güzellikleri Çoğaltıyoruz.

Çin ve Türk dostluğuna vurgu yapan Türk Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı programda bir konuşma yaptı. 

Karslı, “Bundan yaklaşık 24 yıl önce Türk ve Çin dostluğunu yaygınlaştırmak amacıyla yola çıktığımızda zorlu yılların bizi beklediğini biliyorduk. Tüm mevcut ve çıkması muhtemel sorunları göze alarak amacımız olan kadim iki medeniyet olan Türk ve Çin medeniyetinin sahiplerini bir araya getirerek hem yanlışları düzeltiyor hem de güzellikleri çoğaltıyoruz.” dedi.

Karslı sözlerine şöyle devam etti. “Elbette bu yolda ilerlerken karşımıza maddi ve manevi güçlükler çıkıyor. Bu güçlükleri aşarken ilk gün olduğu gibi bugün de gençlere inanıyoruz. Gençler, dürüstlük ve çalışkanlıkları ile bizlere moral kaynağı oluyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yarışmada 3 Çinli ve 3 Türk Dereceye Girdi  

İpekyolu Mektupları yarışmasında Türkçe mektupları ile 3 öğrenci dereceye girmeyi başararak hediye kazanmayı hak ettiler.
 

Çinli yarışmacılardan Zhu Fengye birinci olurken, Huang Ying ikinci ve Wu Sheng üçüncü oldu.

Çince mektupları ile dereceye giren Türk öğrenciler ise Dilan Atasayar birinci, Müşerref Yuca ikinci ve Sude Kurnaz üçüncü oldu. 

Türk Öğrencilerin Çince Şarkısı ve Tai Chi Gösterisi Büyük İlgi Gördü

Programda Türk Çin Kültür Derneği’nin Ankara Çin sanatları topluluğu Çince bir şarkı seslendirdiler. Ayrıca Nefes Tai Chi Topluluğu’nun sergilediği gösteri de izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Programda ayrıca tarihi İpekyolu ile batıya taşınan Çin buluşları ile ilgili de bir sunum gerçekleştirildi. Programın sunuculuğunu ise Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi öğrencilerinden Aslı Karakaş ile Ekin Yeşeren gerçekleştirdi.

Yarışma Her Yıl Tekrarlanacak

Türk Çin Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada ise “İpekyolu Mektupları” yarışmasının her yıl tekrarlanarak daha geniş katılımcılarla şenlik şekline dönüşeceği açıklaması yapıldı. Ayrıca yarışmada gönderilen fotoğraflardan oluşan bir sergi oluşturulacağının belirtildiği açıklamada, derneğin web sitesi olan cinkultur dan bu serginin ziyaret edilebileceği belirtildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu