Geçmeyen Sivilceleriniz Varsa, Köpek Memesi Hastası Olabilirsiniz

Geçmeyen sivilceleriniz varsa, köpek memesi hastası olabilirsiniz

Halk arasında köpek memesi adıyla bilinen hidradenitis suppurativa (HS) hastalığına tanı konulması, doğru uzmana başvurulmaması durumunda ortalama 7 yılı buluyor.

Halk arasında “köpek memesi” hastalığı olarak bilinen hidradenitis suppurativa (HS), kıl ve ter bezlerinin bulunduğu yerlerde ortaya çıkan kronik bir deri hastalığıdır. Prof. Dr. Fatma Arzu Kılıç, “Hastalar koltuk altı ve kasık bölgelerinde ilk başta kızarıklık ve şişlikle başlayan HS’yi ilk fark ettiklerinde, sivilce sandıkları için önemsemiyorlar. Oysa basit bir sivilce olarak düşündüğümüz şişlikler, aslında HS hastalığı olabiliyor. Kişilerin şişliklerin oluştuğu bölgeleri çok iyi gözlemlemeleri; 6 ay içinde koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında iki veya daha fazla kez şişlik oluşuyorsa mutlaka bir dermatoloğa başvurmaları gerekiyor. Farklı branşlara başvurulması HS tanısını ortalama 7 yıl geciktirebiliyor” diye konuştu. 

Geçmeyen sivilceleriniz varsa, köpek memesi hastası olabilirsiniz

HS’nin oluşturduğu lezyonlar hastaların yaşamını etkiliyor

HS’nin oluşturduğu lezyonların hastaların yaşamını ve psikolojilerini olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Kılıç, deri altındaki iltihaplı şişlikler yaraya dönüşüp kokulu akıntıya sebep olabildiğinden hastaların kendilerini toplum içinde rahat hissedemediklerini, HS’li her 4 hastadan 1’inde depresyon görüldüğünü söyledi. Kılıç, belirtisi olan kişilerin geç olmadan bir dermatoloğa başvurarak yaşam kalitelerini artırabileceklerine dikkat çekti.  (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu