Ford Trucks’ın ürettiği ilk elektrikli kamyon, Pirelli R01 ile buluştuhaberi

Pirelli marka endüstriyel ve ticari lastiklerin lisanslı üreticisi Prometeon Tyre Group ve Ford Otosan’ın global ağır ticari markası Ford Trucks arasındaki güçlü iş birliği, yeni nesil ağır ticari araçlarda devam ediyor. Ford Trucks’ın ürettiği ve Hannover IAA’da lansmanını gerçekleştirdiği ilk elektrikli kamyonunda 315/70R22.5 ölçüsünde Pirelli lastikleri kullanıldı. 

 

 

Dünyada endüstriyel ve ticari lastik odaklı tek şirket ve Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve iş makinesi lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Tyre Group, Ford Otosan’ın global ağır ticari araç markası Ford Trucks ile güçlü partnerliğini sürdürüyor. Otomotiv endüstrisinin en önemli etkinlikleri arasında kabul edilen ve bu yıl 20 – 25 Eylül tarihleri arasında Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenen Uluslararası Ticari Araç ve Yan Sanayii Fuarı’nda (IAA Transportation) görücüye çıkan Ford Trucks’ın ilk elektrikli kamyonunda 315/70R22.5 ölçüsünde Pirelli lastikleri kullanıldı. 

 

Paris İklim Anlaşması, AB Yeşil Mutabakat ve Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) “Sıfır emisyonlu yük taşımacılığına geçiş” bildirisi gibi sözleşmeler çerçevesinde geleceğin sıfır emisyonlu taşımacılığına odaklanan Prometeon Tyre Group ve Ford Trucks, yüzde 100 elektrikli kamyonda güçlerini birleştirdi. Ford Trucks, sürdürülebilirlik bakış açısıyla sıfır karbon emisyonu hedefi doğrultusunda ürettiği elektrikli kamyonunun Hannover IAA’daki lansmanında lastik partneri Pirelli’yi seçti. 

 

315/70R22.5 Pirelli R01 lastikleriyle donatılmış Ford Trucks’ın yüzde 100 elektrikli kamyonu, IAA’da büyük ilgi görürken Ford Trucks’ın sürdürülebilirlik bakış açısıyla geliştirdiği en inovatif ağır ticari aracının seri üretiminde Pirelli’nin R ve H 02 serisi lastikleri de kullanılacak. Prometeon Tyre Group da Prometeon mühendisliği ile geliştirdiği yenilikçi ürünleri sayesinde, son dönemde ağır ticari araç sektöründe hızla ivmelenen elektrikli araçlara geçiş sürecinde aktif rol üstelenmeye devam edecek.  

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu