Çocuğunuz Okulların Açılmasına Hazır mı?

Çocuğunuz Okulların Açılmasına Hazır mı?

Okullar boyandı, temizlendi, bakımları yapıldı. Öğretmenler yeni eğitim-öğretim yılına hazırlandı. Peki sizin çocuğunuz mental ve fiziksel olarak okulunun açılmasına ne kadar hazır? Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Barış Balcı, çocukların tatil havasından çıkıp okula çabuk adapte olmaları ve yeni öğretim yılına hazır girebilmeleri için ailelere önerilerde bulundu.

Çocuklarımız yaz tatilinde serbest ve özgür zaman geçirmeye alıştılar, öğrenme sürecinden uzak kaldılar. Okulların açıldığı ilk birkaç adaptasyon sorunu yaşamamaları için de fiziksel ve mental olarak okula hazırlanmaları gerekiyor.

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Barış Balcı, öğrencilerin yeni eğitim-öğretim yılına hazır girmelerinin, yalnız ilk hafta değil ilerleyen günlerde de onların uyum ve başarısını etkileyeceğini söyledi. Uyku ve yemek saatlerinin okul sürecine uygun hale getirilmesi gerektiğini belirten Barış Balcı, çocukların okul öncesi sağlık kontrolünden geçirilmesini de önerdi.

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Barış Balcı ailelere ve öğrencilere şu önerilerde bulundu:

Uyku ve Beslenme Saatleri Okula Göre Düzenlenmeli

“Okullar açıldığında öğrencinin düzenli yatış kalkış yapması gerekecek. Aileler akşamları daha erken yatması için çocuklarını yönlendirmeli. Sabah 10-11’de değil de okul saatine yakın bir saatte kalkmalı. Çünkü bedenimizin okul saatlerine adapte olabilmesi için zamana ihtiyacı var. 2-3 aydır daha özgür ve serbest olduğu için birdenbire adapte olması zor olabilir. Tatilden okula birden geçiş yapıldığında okulun ilk birkaç haftası çocuk sabah uykulu olarak okula gidiyor, derste gözler açılmıyor, esnemeler oluyor. Algı, dikkat ve odaklanmada sorun yaşanıyor. Gece yeterli uykuyu almış olarak güne başlaması daha dinç bir şekilde okula gitmesini sağlar.

Öğrenci okul dönemi uyku saatlerine erken dönerse, fiziksel olarak hazır olduğunda, okul günü geldiğinde derse ve öğrenmeyle ilgili sürece adaptasyonu daha kolay olur. Baştaki disiplinli, sistemli tutumu ilerleyen günlere de yansır. Başlangıçta daha rahat, daha esnek, daha serbest bir tutum olduğunda ilerleyen günlerde toparlaması daha zor oluyor.

Kahvaltı saatinin de artık erkene çekilmesi gerekir. Beyin yaz aylarında 10’da 11’de kahvaltı yapmaya alıştı ama okula giderken kahvaltı saati erken olacaktır. Bünyesinin buna alışması için bu günlerde kahvaltı saatleri okula uyumlu şekilde yeniden düzenlenmelidir.

İlk Haftanın Konularına Göz Gezdirmek

Öğrenciler yaz döneminde çok fazla kitap okumamış, ders çalışmamış daha keyifli, rahat, sosyal aktivitelerle zaman geçirmiş olabilir. Birdenbire sayfalarca test çözmek, sayfalarca kitap okumak ya da saatlerce sabit kalıp ders dinleme alışkanlığı birdenbire oluşmayabilir. Bu günlerde öğrenci en azından ilk ünitelerin ilk konuları ile ilgili videolar izleyebilir, kitaplarını gözden geçirilebilir. Geçen yıldan kalan

test kitapları varsa birkaç test çözülebilir. İlk konularla ilgili göz ve kulak aşinalığı oluştuğunda derse girdiğinde adaptasyon sorunu yaşamayacaktır. Dersler ilk hafta başlar. Birkaç hafta sonra sözlüler, ekim ayı içinde sınavlar olabilir. Öğrenci sınavlarda ilk hafta gördükleri konulardan da sorumlu olacaklar. Bu nedenle ilk hafta adaptasyon sorunu yaşamaması için zihinsel olarak da okula hazır olmalıdır. Okul kıyafetleri, araç gereçleri, kalem kutusu, okul çantasının hazırlanması, çalışma masanının gözden geçirilmesi de öğrenciyi mental olarak okula hazırlayacaktır.

Motivasyon Konuşmaları Yarar Sağlar

Sahaya çıkarken futbolcular alkışlandığında yürüyüşü değişir. Öğrenciler de rol model aldıkları insanlardan çok fazla etkilenirler. Okulların açılmasının yaklaştığı bu günlerde; örnek aldığı ve sevdiği aile büyükleri, dayı, teyze, hala, kuzen gibi yakınları tarafından motive edilmek, öğrenci için ilham verici olacak, onlara iyi hissettirecektir. Okulun güzel ve keyifli bir süreç olduğu hissettirilmelidir.

Öğrencinin Kan Değerlerine Bakılmalı

Çocuklarda kan düşüklüğü, vitamin eksikliği, b12 eksikliği gibi sağlık sorunları olabiliyor. Bu sorunlar halsizliğe, dikkat ve odaklanma problemlerine yol açıyor. Bu nedenle varsa bu tür sağlık sorunlarının tespit edilmesi, gerekli ilaç ve takviyelerin alınması için okul açılmadan önce öğrenci aile hekimine veya hastaneye götürülerek kan değerlerine baktırılmalıdır. Okullar açıldıktan sonra doktora gitmek gün kaybına sebep olacak, öğrenci derslerden geri kalacaktır.

Göz Kontrolleri Yapılmalı

Öğrenciler bazen gözlerinin bozulduğunu fark etmeyebiliyor. Yada göz derecesi ilerlemiş olabiliyor. Sağlıklı göremeyen gözlerle okula gittiğinde öğrenci tahtayı rahat göremeyecek, okuma ve yazmada sorunlar yaşayacaktır. Bu nedenle okul açılmadan mutlaka göz kontrolüne gidilmesini öneriyorum.

Diş sağlığı için bir diş hekimine gitmesi de yararlı olacaktır. (BSHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu