Bivalan Aşı Nedir ?

COVID-19 salgınında şu anda hangi varyant egemen?

Yeni COVID-19 vakalarına çoğunlukla Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt tipleri neden olmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında bu etkinin devam edeceği tahmin edilmektedir.

Bugüne kadar uygulanan COVID-19 aşıları BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı etkili mi?

Aralık 2020’den bu yana milyonlarca insana uygulanan COVID-19 aşıları, SARS-CoV-2’nin orijinal suşundan oluşan tek bir bileşen içermektedir, bu nedenle BA.4 ve BA.5 varyantlarına etkinliği yetersizdir.

Bivalan COVID-19 aşıların özellikleri nelerdir?

Bivalan aşılar, COVID-19’a karşı günümüze kadar etkin olan varyantlara ek olarak BA.4 ve BA.5 varyantlarını da kapsayacak şekilde yeni bir mRNA bileşeni eklenerek etkinliği genişletilmiş aşılardır. Bivalan COVID-19 aşılarının şu anda dolaşımda olan Omicron varyantına karşı orijinal aşıdan daha fazla koruma sağlayacağı öngörülmektedir.

Bivalan COVID-19 aşıları uygulamaya girdi mi?

Amerika’da Kasım ayına kadar yeni bir varyant çıkabileceği endişesi ile mevcut veriler ışığında, bivalan aşıların acil kullanımına onay verilmiştir. Sonbahara girerken, şu anda dolaşımda olan varyantlara karşı daha iyi koruma sağlaması için uygun olan bireylerin bivalan COVID-19 aşısı olmaları önerilmektedir.

Bivalan COVID-19 aşıları güvenli mi?

Bivalan aşıların deneysel havyan çalışmalarının sonuçları bilinmektedir. İnsanlardaki etkinlik, güvenirlik ve koruyuculuk çalışmaları devam etmektedir. mRNA teknolojisi ile geliştirilen bu aşılarda karşımıza çıkabilecek yeni varyantlara karşı güncellemelerin kolaylıkla yapılabileceği bildirilmektedir.

Bivalan COVID-19 aşılarının yan etkileri daha ağır mı olacak?

Bivalan aşılar ile oluşabilecek yan etkilerin yaygın olarak kullanılan önceki mRNA aşıları ile benzer olacağı öngörülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu