Atamızın diyetihaberi

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hemen her konuda olduğu gibi beslenme alışkanlıkları konusunda da bizlere örnek oldu.

 

Atatürk’ün beslenme alışkanlıklarını yorumlayan Diyetisyen Fatma Hasta Göral, Atatürk’ün dikkat ettiği diyetin ayrıntıları hakkında şu bilgileri verdi:

 

SOFRADAN DOYMADAN KALKARDI

“Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman sofradan tıka basa kalkmaz hatta aç kalkar, sofrasında ise çok çeşit bulundurmazdı. Biz diyetisyenler de azar azar sık sık yeme modeline uyduğunu tıka basa beslenmeyi önermediğimizi düşünürsek Atamızın da böyle beslendiğini görebiliyoruz.

 

PROTEİN VE KARBONHİDRAT 

Öğünlerde protein ve karbonhidrat, diyet listelerini oluştururken en çok dikkat ettiğimiz konudur. Tam bir öğünde bu birliktelik önemlidir. Atamızın da beslenme şeklinde bu birlikteliğe dikkat ettiğini görüyoruz. 

 

AYRAN, EKMEK, YOĞURT

Bazen kahvaltı yapmaz ayrana ekmek banar ya da yoğurtla ekmek yermiş. Yoğurt atamızın sofrasında kıymetli bir besin olmuştur. Sıklıkla kullandığından bunu biliyoruz. Günümüzde hazır yoğurt ev yoğurdu tartışmaları devam etse de beslenme uzmanı olarak yoğurdun kesinlikle menülerimizde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

 

SEBZE AĞIRLIKLI BESLENİRDİ

Kuru fasülye – pilav, bamya-pilav, karnıyarık Atamızın severek tükettiği yemekler arasındadır. Atamızın genel olarak sebze ağırlıklı beslendiğini söyleyebiliriz. Bunun da günümüzde Akdeniz diyetine yakınlık gösterdiğini ifade edebiliriz. 

 

Annesinin ıspanaklı Selanik böreğini de severek tüketen Atamız genellikle meyve, kavrulmuş leblebi ve fıstığa da yer verirmiş. 

 

TÜRK MUTFAĞINI BATI’YA TERCİH EDERDİ

Atatürk’ün geleneksel Türk mutfağını batı mutfağına tercih ettiğini beslenme alışkanlıklarından görebiliyoruz. 

 

TATLIYLA ARASI İYİ DEĞİLDİ

Anadolu ziyaretlerinde ikramları severek tüketen Atamızın tatlıyla arası iyi değilmiş. Tatlıyı Anadolu ziyaretlerinde ikramlardan tüketir en çok irmik tatlısını severmiş. Biz beslenme uzmanları tatlı ihtiyaçlarımızı meyveden karşılamayı uygun bulup nadiren tatlı tüketimine yer vermeyi uygun bulduğumuz gibi. 

 

EN SEVDİĞİ ÖĞÜN AKŞAM YEMEĞİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün en kıymet verdiği öğünün akşam yemeği olduğunu; akşam yemeği sofrasında daima bir misafiri olmasından uzun sofra sohbetleri yapmasından anlıyoruz. Bazen canı sıkkın olduğunda yemek yemez geç saatlerde omletle ekmek ya da yoğurtla ekmek yese de çoğunlukla akşam uzun yemek sohbetleri eşliğinde çok çeşitli olmayan genelde sebze ağırlıklı yemekler, tavuk eti, içki olarak rakı  hakim olurmuş menüye. 

 

KAHVE KALP SAĞLIĞINA ZARARLIYDI

Yeni kurulmuş bir ülkenin sıkıntı ve stresini düşünecek olursak atamızın günde 10-15 fincan kahve içmesine şaşırmamak lazım. Fakat kalp sağlığı için oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu