Ata’mızı Büyük Bir Özlemle Andıkhaberi

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 84. yıl dönümünü her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli tören ve etkinliklerle andık.

 

09.05'te Çorlu'da Hayat Durdu

Atatürk Meydanı'nda düzenlenen anma programında saatler 09.05'i gösterdiğinde Atatürk Anıtı'na çelenkler sunuldu ve ardından iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Sirenler eşliğinde gerçekleştirilen saygı duruşunda 7'den 70'e yüreği Mustafa Kemal Atatürk sevdasıyla çarpan tüm vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Çorlu'da hayat dururken göndere çekilen Türk bayrağı, İstiklal Marşımız eşliğinde yarıya indirildi.

 

Törene Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Savcı Ümit Kayrak, daire müdür ve amirleri, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, sivil ve askeri erkân, öğretmenler, öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. Çelenk sunma töreninin ardından Çorlu 15 Temmuz Kültür Merkezi'nde anma programı düzenlendi.

 

"Ebedî Başkomutanımızı Minnet ve Özlemle Anıyoruz"

Buradaki anma programının ardından Çorlu Belediyesi ve Özel Trakya Koleji tarafından Atatürk  Evi'nde 10 Kasım Atatürk'ü Anma programı gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından kürsüye gelen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, ebedî önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi, saygı, minnet ve büyük bir özlemle andığını ifade ederek şunları söyledi:

 

"Bugün; ebedî başkomutanımız, cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın mimarı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikal edişinin 84. yıl dönümünde anmak için bir aradayız.

 

"O'nun Aydınlattığı Yolda Yürüyoruz"

Gençlik yıllarından itibaren demokrasi düşüyle hareket eden, özgürlük ve bağımsızlığı karakter edinen Gazi Mustafa Kemal, bugün hâlâ ölmeyen fikirleriyle yolumuza ışık tutuyor. O’nun eşsiz devrimci fikirleri ile aydınlattığı bu yolda ilerliyor olmaktan bugün olduğu gibi yarın da onur duyacağım.

 

‘Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.’ demiştir Ulu Önderimiz.

 

Bugün Çorlu’muzun en güzel evi olan Atatürk Evi’mizde büyük bir lideri, bir bilgeyi, bir siyasi ve askeri dehayı, bir devrimciyi, çok büyük bir vatan ve millet sevdalısını anıyoruz.

 

"Ata'mız Her Zaman Kalbimizde Yaşayacak!"

Çorlu’muzun kalbi olan Atatürk Evi’miz, Ata’mızın fikirlerine sonsuza dek bağlı olduğumuzun en güzel göstergesidir. Çorlulu hemşehrilerimizle tek yürek olarak inşa ettiğimiz bu güzel ev, Mustafa Kemal’e duyduğumuz derin sevgi ile Çorlu’muzun kalbinde yaşayacak. Aynı şekilde Ata’mız da her daim kalbimizde yaşayacak!

 

‘Ben; kalpleri kırarak değil, kazanarak yönetmek isterim.’ diyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, gerçekten de bu güzel ülkeyi kalpleri kazanarak yönetti. Bugün birçok siyasi kişiliğin yapamadığını yaparak 7’den 70’e Türk insanının kalbini kazandı Atatürk!

 

Bu duygu ve düşüncelerle varlığını yüce Türk milletine adamış olan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 84. yıl dönümünde sevgi, özlem ve minnetle anıyor; aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum."

 

Temsili Canlandırma Duygu Dolu Anlara Sahne Oldu

Başkan Sarıkurt'un konuşmasının ardından Özel Trakya İlkokulu 1. sınıf öğrencileri Atatürk şiirleri okudu, Özel Trakya Anadolu Lisesi öğrencileri drama gösterisi sergiledi ve Özel Trakya Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri koro halinde şarkılar seslendirdiler.

 

Son olarak Özel Trakya Koleji Beden Eğitimi Öğretmeni Yunus Emre Özçiçek'in Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü temsili olarak canlandırdığı Atatürk Evi penceresinden programa katılanları selamlama sahnesi izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Anma programına katılanlar, Özel Trakya Koleji öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan programı ayakta alkışladılar. 

 

Öğrenciler Gün Boyu Rehber Olarak Görev Aldı

Toplu fotoğraf çekiminin ardından Atatürk Evi ziyareti gerçekleştirildi ve Özel Trakya Anadolu Lisesi öğrencileri gün boyunca Atatürk Evi’nde rehber olarak görev yaptılar. Anma programı, etkinliklerde görev alan öğretmen ve öğrencilere teşekkür plaketi verilmesiyle sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu