Ağrı Tedavisinde Hilterapi Yöntemi

Ağrı Tedavisinde Hilterapi Yöntemi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Mehmet Portakal, ağrı tedavisinde; ameliyatsız, ilaç kullanmadan, yan etkisiz, iğnesiz, acı ekmeden ve kısa sürede çözüm arayanlara, “Hilterapi” öneriyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi onaylı bir ağrı tedavisi olan hilterapi, hilt terapi olarak da bilinir. Ağrılar yüzünden hayatı kararan ve yaşam kaliteleri düşen, gündelik işlerini yapmakta zorlanan hastalara başarılı bir çözüm yolu sunan hilterapinin ağrıları sonlandırıcı ve iltihap giderici etkileri mevcuttur.

Hilterapi tedavi seanslarındaki temel prensip, yeterli beslenmediği için işlevi bozulmuş hücrelere ihtiyaç duydukları oksijeni alabilmelerinin sağlanması, böylece bölgede oluşan ağrıların azaltılarak yok edilmesidir. Bunu yapabilmek için derinin 6 cm derinliğine inilir ve buradaki damarlar genişletilir Uygulama ağrısızdır, uzun bir etki süresine sahiptir. Birçok tedaviye cevap vermeyen dokular hilterapi ile canlandırılır, Yan etkisiz bir tedavi yöntemi olan hilterapi uygulanırken hasta ve doktor zorunlu olarak koruyucu lazer gözlükleri kullanırlar. Lazer ışınının doğrudan göze gelmesi korneada hasar yaratabilir. Kanser teşhisinde, dövmeler üzerinde, gebelik döneminde ve ciltte yara bulunması durumunda hilterapiye başvurulamaz.

Hastalığın bilgisine göre aralıklı olarak 5-10 seans arası uygulanabilir.

Ağrı Tedavisinde Hilterapi Yöntemi

Kronik ağrı çekiyorsanız, “Hangi seçeneklerim var?” diye düşünüyor olabilirsiniz.

HILT olarak da bilinen yüksek yoğunluklu lazer tedavisi, ilaç kullanmadan daha uzun süreli etkiler sağlayan kronik ağrıdan kurtulma seçeneğidir. HILT, tek başına veya fiziksel veya mesleki terapi ile birlikte kullanılabilen ağrısız, invazif olmayan bir prosedürdür.

Yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin vücut üzerinde biyo-uyarıcı etkileri olduğu bilinmektedir; bu, bir HILT cihazından gelen lazer radyasyonunun, hücrelerin mitokondrilerinde ATP üretimini artırarak hücrelerin metabolizmasını etkilediği hücrelere ek enerji sağladığı anlamına gelir. Bu artan ATP üretimi, vücutta daha hızlı onarım süreçlerine yol açar ve HILT ile tedavi edilen bölgelerde ağrı ve iltihabın azalmasına neden olur.Kronik ağrıdan kurtulmak istiyorsanız, HILT ağrı kesici ilaç kullanmadan kanıtlanmış, uzun süreli etkileri olan bir seçenektir. (BSHA- Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu