İstanbul Şiirle Buluşuyor Etkinliğinin Bu Ayki Konuğu Gülten Akın ve Şiirleri Oldu Ben Nergisten Sorumluyumhaberi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın usta şairleri şiirleriyle andığı İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinliği seyirciyle buluştu. Bu ay Gülten Akın ve şiirlerinin konuk olduğu, 30 Nisan 2023 Pazar günü 18:00’de Müze Gazhane Meydan Sahne’de seyirciyle buluşan etkinlik İstanbullulardan büyük ilgi gördü.

İstanbul Şiirle Buluşuyor, repertuvar oyunlarımızın yanında şair-şiir eşleşmesi üzerinden geliştirilen yeni ve farklı bir etkinlik konseptini seyircinin ilgisine sundu. Seyirci, bir yönetmen ve oyuncular eşliğinde, dekor, kostüm, müzik ve görsel tasarımla birlikte sahne imkânları kullanılarak, Gülten Akın’ın şiir evreninin içerisinde oluşturulan bir mekânda etkinliğin konuğu oldu.

“Nergisten sorumlu değilmişim bunu öğrendim
Kar umarsız yağabilir, ayaz çıkabilir Uzun
sürebilir, kötü şeyler olabilir Nergis
uyanmayabilir
Ne ışgını ne dalı sor ne de tomurcuğu Aklım kırık,
şaşırdı eski beklentilerim Kimyasal korkular, kanlı
gecelikler, dalgalı sirenler Çocukları koyver, nereye
gitseler ne yapsalar Nasılsa füzeler bombalar onları
buluyor
Nergisten ben sorumluydum, ışgından ve çocuklardan
Yanlış mı belledim, insan sorumluluktur.” diyen Gülten Akın’ın nice dizeleriyle; “ince şeyleri anlamaya vakit bulmak ve birbirimizle paylaşmak için” seyirciler Müze Gazhane Meydan Sahne’de yerlerini aldılar.

Gülten Akın’ın yazdığı şiirlerin evreninde, Emre Koyuncuoğlu’nun uyarlayıp yönettiği etkinlikte Radife Baltaoğlu, Sevil Akı, Yeşim Koçak, Işıl Zeynep Karaalp, Şirin Asutay, Ebru Üstüntaş, Elvan Boran rol aldı.

Müziğini Salih Korkut Peker’in, sahne-kostüm tasarımını Ahsen Nur Yaman’ın, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, canlı müziğini Aydın Yıldız, Altuğ Kutluğ’un yaptığı etkinlikte Göksel Arslan ve Asrın Gurur Kuyucak asistan olarak görev aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu