MUBI Mayıs Programı Açıklandıhaberi

Sinemamızın en özgün hikaye anlatıcılarından Ezel Akay’ın üç filminden Ahmet Kürşat Öçalan’ın senaryosuna imza atıp başrolünde yer aldığı DONADONA’ya, MUBI seçkisi mayıs ayında bol kahkaha vadediyor.

Özlenen, merak edilen, yeniden izlenmek istenen ve ilk kez sinemaseverlerle buluşacak filmlere ev sahipliği yapan MUBI mayıs seçkisi, 1936’dan günümüze uzanarak sinemaseverleri farklı dönemler ve tarzlarda yolculuğa çıkarıyor. Seçkinin dikkat çeken filmleri arasında ilk kez bir dijital platformda sinemaseverle buluşacak DONADONA, sinemamızın en özgün hikaye anlatıcılarından biri olan Ezel Akay imzalı NEREDESİN FİRUZE, Cannes’dan En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen KUTSAL ÖRÜMCEK ve Agnès Varda’nın belgesel sinemasının çehresini değiştiren filmi TOPLAYICILAR yer alıyor.

KUTSAL ÖRÜMCEK / HOLY SPIDER

(Ali Abbasi, 2022)

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan KUTSAL ÖRÜMCEK, gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkıyor. İran’da geçen bu sıradışı seri katil öyküsü, türün kurallarını altüst eden kışkırtıcı bir tona sahip. İranlı Ali Abbasi’nin yönetmen koltuğunda oturduğu film, kutsal şehir Meşhed’i ahlaksız ve yozlaşmış sokak kadınlarından “temizlemek” için kendi dini arayışına giren bir seri katilin ve onun cinayetlerini araştıran bir kadın gazetecinin amansız mücadelesini anlatıyor.  

BEŞ ŞEYTAN / THE FIVE DEVILS

(Léa Mysius, 2022)

Ava filmiyle kusursuz bir başlangıca imza atan yönetmen Léa Mysius’un Adèle Exarchopoulos’u başrolüne oturttuğu yeni filmi BEŞ ŞEYTAN, fantastik ve politik öğeleri bir arada barındırıyor. Doğaüstü öğelerle bezeli bu büyüme öyküsü, fantastik unsurları kullanırken, arzuya ve önyargıları kırmaya dair evrensel bir hikayeyi de izleyicilerle buluşturuyor. Yönetmen filmi şu şekilde tanımlıyor:  “Başarısız ya da kırık hayatların öyküsü bu; bu yüzden de aynı zamanda bir trajedi…”

NEREDESİN FİRUZE

(Ezel Akay, 2004)

Gerçek bir Unkapanı hikayesi olan Ezel Akay imzalı NEREDESİN FİRUZE, Türkiye sinemasının en başarılı müzikallerinden biri olarak pek çok kişinin gönlünde taht kurmayı başardı. Ezel Akay’ın geleneksel anlatıları ve halk öykülerini postmodern bir estetikle dönüşüme uğrattığı bu başyapıt, gösterişli set tasarımları ve yıldızlarla dolu kalabalık oyuncu kadrolarını bir araya getirerek geçmiş ve şimdiki zamanın iç içe geçtiği, sinemamızda eşi olmayan bir üslup meydana getiriyor. Mayıs ayında MUBI seçkisinde yer alacak Ezel Akay filmlerinin arasında HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ? ve 7 KOCALI HÜRMÜZ de yer alıyor. 

DECCAL /ANTICHRIST

(Lars von Trier, 2009)

Hastalıklı addedilen bir bilinci çağının dışında sembol ve metaforlarla bağdaştırmak konusunda oldukça cesur davranan, sinema tarihinin gördüğü en büyük provakatörlerden Lars von Trier, DECCAL filmiyle de herkesi şaşırtmayı başarıyor. Yerleşik gerçeklik algısını yıkan, bilinç dışına hitap eden, kategorize edilmesi zor bir öyküyü seyirciyle buluşturan Trier’nin doğa ve insanlığa dair tekinsiz imgeler ve Freudyen temalarla örülü DECCAL filmi, MUBI’deki kapsamlı Lars von Trier toplu gösteriminin de son halkasını oluşturuyor.

TOPLAYICILAR / LES GLANEURS ET LA GLANEUSE

(Agnès Varda, 2000)

Fransız sinemasının en önemli isimlerinden Agnès Varda’nın imzasını taşıyan TOPLAYICILAR, modern toplumların “artık”la imtihanını mercek altına alan bir belgesel. Varda’nın artık toplayanların izini sürerken Fransa’nın “görünmez” insanlarının da portresini resmetmesine tanık oluyoruz. Bu çığır açıcı belgesel, hem alabildiğine kişisel ve şiirsel hem de toplumsal meselelere duyarlı. Tam da bu açılardan, Agnès Varda sinemasının bir özeti gibi. Agnès Varda’nın 30 Mayıs’taki doğum günü onuruna MUBI, Varda’nın YERSİZ YURTSUZ, CLÉO BEŞTEN YEDİYE ve AGNÈS’İN PLAJLARI filmlerini de mayıs ayı seçkisine ekliyor. 

MUBI Mayıs Ayı Programı

1 Mayıs Asri Zamanlar / Modern Times  (Charlie Chaplin, 1936)

2 Mayıs Collective (Alexander Nanau, 2019)

3 Mayıs Sınır / Gräns (Ali Abbasi, 2018)

4 Mayıs Rövanş / Revanche (Götz Spielmann, 2008)

5 Mayıs Donadona (İsmet Kurtuluş, Kaan Arıcı, 2022)

6 Mayıs Kutsal Örümcek / Holy Spider (Ali Abbasi, 2022)

7 Mayıs Kara Büyü / Gokseong (Na Hong-jin, 2016)

8 Mayıs Güzeller Güzeli / Bellissima (Luchino Visconti, 1951)

9 Mayıs Kokoloko (Gerardo Naranjo, 2020) 

10 Mayıs Donuk Bakışlar (Rıdvan Karaman, 2020)

11 Mayıs Cosmopolis (David Cronenberg, 2012)

12 Mayıs Beş Şeytan / The Five Devils (Léa Mysius, 2022)

13 Mayıs Neredesin Firuze (Ezel Akay, 2004)

14 Mayıs Agnès’in Plajları / Les Plages d’Agnès (Agnès Varda, 2008)

15 Mayıs Çiçek Abbas (Sinan Çetin, 1982)

16 Mayıs Howards End (James Ivory, 1992)

17 Mayıs Attenberg (Athina Rachel Tsangari, 2010)

18 Mayıs An Exercise in Discipline – Peel (Jane Campion, 1986)

19 Mayıs Kibarca Öldürmek / Killing Them Softly (Andrew Dominik, 2012)

20 Mayıs Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (Ezel Akay, 2006)

21 Mayıs Deccal / Antichrist (Lars von Trier, 2009)

22 Mayıs De Humani Corporis Fabrica (Lucien Castaing-Taylor, Verena Paravel, 2022)

23 Mayıs Gelecek / Futura (Alice Rohrwacher, Francesco Munzi, Pietro Marcello, 2021)

24 Mayıs Ben Tek Siz Hepiniz (Sami Barış Kefeli, 2022)

25 Mayıs Yersiz Yurtsuz / Sans Toit Ni Loi (Agnès Varda, 1985)

26 Mayıs Bir Köpeğin Fantastik Hikayesi / L’Extraordinaire Voyage de Marona (Anca Damian, 2019)

27 Mayıs 7 Kocalı Hürmüz (Ezel Akay, 2009)

28 Mayıs Cléo Beşten Yediye / Cléo de 5 à 7 (Agnès Varda, 1962)

29 Mayıs Annemler Tatilde / O Ano em Que Meus Pais Saíram de Férias (Cao Hamburger, 2006)

30 Mayıs Toplayıcılar / Les Glaneurs et la Glaneuse (Agnès Varda, 2000)

31 Mayıs Yuva / The Nest (Sean Durkin, 2020)

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu