Maden Suyu sektörünün paydaşları maden suyunun sağlık ve beslenmede faydalarını konuştuhaberi

Dyt. Elvan Odabaşı; “Sağlık ve beslenmeyle ilgili maden suyu iletişimini kuvvetlendirmemiz lazım”

 

Kartal Kızılay Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Cihan: “Türkiye’de gıdanın tümünde çok ciddi denetim mekanizmasına ihtiyaç var”

 

Kızılay Doğal Maden Suları tarafından ikincisi düzenlenen ve “Bir Ömür Maden Suyu” temasıyla öne çıkan Uluslararası Maden Suyu Kongresi’nde “Maden Suyunun Beslenme ve Sağlık Açısından Önemi” başlıklı panel sektördeki öncü isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Türkiye’de maden suyu alanında araştırmalar yapmış akademisyenler ve sektör paydaşları Kızılay Doğal Maden Suları ev sahipliğinde düzenlenen II. Uluslararası Maden Suyu Kongresi kapsamında bir araya geldi. Kongrenin ilk gününde gerçekleştirilen “Maden Suyunun Beslenme Ve Sağlık Açısından Önemi” başlıklı panel büyük ilgi gördü.

 

Moderatörlüğünü Türkiye Gazetesi Sağlık Editörü Ziyneti Kocabıyık’ın gerçekleştirdiği panele, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Öğreyim Üyesi ve Kartal Kızılay Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Cihan, Diyetisyen Elvan Odabaşı, Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Yardımcısı, İTÜ Gıda Mühendisi Beraat Özçelik katıldı. 

 

Panelde maden suyu tüketiminin sağlık açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alper Cihan, “Gazlı içeceklerin hepsi sağlıksız diyemeyiz. İçeriğinin okunması gerekiyor. Renkli sıvıları hangi dozda tüketiyoruz? Bunları mikro düzeyde içiyorsanız sağlığı az etkiler ama yüksek miktarda içerseniz toksik etkileri olur. Maalesef Türkiye’de aydınlatıcı etiket sistemi çok düşük. Gıdanın tümünde çok ciddi denetim mekanizmasına ihtiyaç var. Son zamanlarda bu denetimler tarım bakanlığı tarafından yapılıyor. Mineralli su üretiminde çok ciddi denetimler var. Çok sıkı tutuluyor” dedi.  

 

Türkiye’de kişi başı maden suyu tüketiminin oldukça az olduğuna dikkat çeken Dyt. Elvan Odabaşı, sağlık ve beslenmeyle ilgili maden suyu iletişimini kuvvetlendirmek gerektiğini belirtti. Odabaşı, “Sağlık ve beslenmeyle ilgili maden suyu iletişimini kuvvetlendirmemiz lazım. Çünkü maden suyunun sofrada bulunması gerektiğini bilmiyoruz. Maden suyu, kalsiyum açısından, magnezyum açısından insan vücudu için çok faydalıdır. Ülkemizde kalsiyum yetersizliği, demir eksikliğinden sindirim konforunun düzensiz olmasından hep şikâyet edilir. İlk olarak bu nedenlerden dolayı sofralara maden sularımızı koymalıyız. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarımız kalsiyum magnezyum ve D vitamininde fakir besleniyorlar. Maden suyunu çocuklarımıza vermemiz lazım. Emziren annelerin içmesi lazım. Günde 2-3 şişe civarında gençlerin ve çocukların içebilmesi gerekmektedir” dedi.

 

İTÜ Gıda Mühendisi Prof. Dr. Beraat Özçelik, maden suyu ve soda arasındaki farkı anlattı. Maden sularının tamamen doğal olarak 10 ila 100 yıl arasında oluştuğunu belirten Prof. Dr. Özçelik, sodanın suyun karbondioksitle zenginleştirilmesinden oluştuğu söyledi. Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Yardımcı, sodyum ve maden suyu ilişkisine dikkat çekti ve maden suyundaki sodyum miktarının kişinin tek başına beslenmesinden bağımsız değerlendirilemeyeceğini belirtti. Doç. Dr. Yardımcı, “Sporcuların ve hamilelerin maden suyu tüketmesi özellikle önemli ama yaşlılar için de magnezyum ve kalsiyum kaynağı olarak muhakkak tüketilmesi gereken bir besin” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu