Karşıyaka’da Yaşam, 9’u 5 Geçe Durduhaberi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikal edişinin 84. yılında Karşıyaka’da anıldı.

 

Yüzlerce vatandaşın katıldığı Hükümet Konağı önündeki törende Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saatler 09.05’i gösterdiğinde hem tören alanındaki katılımcılar hem de cadde ve sokaklardaki vatandaşlar, Ulu Önder Atatürk için saygı duruşuna geçti. 1 dakikalık saygı duruşu boyunca Karşıyaka’da yaşam, adeta durdu. Siren ve korna sesleri ilçenin dört köşesinde yankılanırken, duygu dolu anlar yaşandı.

 

Ardından Ulu Önder’in Annesi Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı ziyaret edildi, anıt mezara karanfiller bırakıldı. Yoğun katılımla Zübeyde Anne’nin huzurunda gerçekleştirilen törende duygusal bir konuşma yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Türk milletinin her bir neferinin Cumhuriyet’in kurucusu, halkın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duyması gerektiğini belirtti. 

 

“BENZERSİZ BİR HALK ÖNDERİ”

Ünlü şairlerin şiirlerinden alıntılar yaparak konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Tugay, şunları kaydetti: “10 Kasım 1938’de, bundan 84 yıl önce, henüz 57 yaşındayken bir insan hayata gözlerini yumdu. O annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali Rıza Efendi'nin oğluydu. ‘Her ölüm erken ölümdür’ der Cemal Süreya. Nazım Hikmet ona yanıt verir: ‘Ölümün adil olması için, hayatın adil olması lazım.’ Yahya Kemal öteden seslenir: ‘Ölmek değildir ömrümüzün en zor işi, müşkül odur ki ölmeden evvel ölür kişi.’ Nihayet Uğur Mumcu dile gelir: ‘Kimi ölüler bize ne kadar yakın. Yaşayanların birçoğu ne kadar da ölü.’ Öyle ya da böyle, ölüm hayatın kaçınılmaz bir gerçeğidir ama ölümü yenerek, ölümsüzlüğü ve unutulmazlığı yakalayanlar da vardır. Bunu başarmak için örneğin eşsiz bir komutan, büyük bir devrimci, benzersiz bir halk önderi ve ülkesinin başöğretmeni, kısaca Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak gerekir.”

 

“KARŞIYAKA, ATATÜRK’TÜR”

Konuşmasında Karşıyaka ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir bütünün ayrılmaz parçaları olduğunu bir kez daha vurgulayan Başkan Tugay, şöyle devam etti: “Bunu başardığınız anda halkınızın kalbine gömülür, Türkiye Cumhuriyeti adında büyük bir mirasta yaşar, sonsuza dek halkınıza ve insanlığa esin, güç ve cesaret verirsiniz. İşte biz o halkız ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk sonsuza dek ülkesinin ve halkının yüreğinde yaşayacak olan ölümsüz bir önderdir. Bu nasıl olabilir diyenlerin Karşıyaka’ya ve Karşıyakalılara bakması yeter. Çağdaşlığımızla, demokratlığımızla, başta laiklik olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti değerlerini yaşama biçimine dönüştüren duruşumuzla, sanata, bilime, doğaya, eşitliğe, kardeşliğe, barışa sahip çıkan karakterimizle her zaman söyledik, her zaman söyleyeceğiz: Atatürk Karşıyaka’dır, Karşıyaka tepeden tırnağa Atatürk’tür.”

 

“ONU ÇALIŞKANLIĞIMIZLA, UMUDUMUZLA YAŞATIYORUZ”

Önemli olanın Atatürk’ü ve ideallerini anlamak, onu anlayarak yaşatmak olduğuna değinen Tugay, “Kutsal topraklar diye tanımladığı kentimize adım atışı, en özel günlerini kentimizde yaşaması, geleceğe dair eşsiz görüşlerini burada dillendirmesi, göğsümüze ay-yıldızı armağan etmesi, nihayet sevgili annesi Zübeyde Hanım’ı topraklarımıza emanet etmesi kuşkusuz Karşıyaka’nın paha biçilemez ayrıcalığıdır. Çizdiği yolda, aynı ideallerde, aynı kararlılıkla Atatürk’üyle buluşan Karşıyaka’mız, bir fani olarak 10 Kasım 1938’de, Nazım Hikmet’in söylediği gibi ‘Elveda dünya, merhaba kâinat’ diyerek gözlerini yuman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü saygıyla, sevgiyle, minnetle, vefayla ve sonsuz bağlılıkla anıyoruz. Biz onu anlayarak anıyoruz, yaşayarak anıyoruz, çalışkanlığımız ve güzel günlere olan inancımızla, umudumuzla onu yaşatıyoruz. Bu hep böyleydi, bu hep böyle olacak” ifadelerini kullandı.

Tugay, “Rahat uyuyun büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sizin Karşıyaka’nın ve Karşıyakalılarınız var. Büyük anısı ve yapıtları önünde saygıyla eğiliyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Ruhu şad olsun” diyerek konuşmasını noktaladı. 

 

Ardından Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi’nin bahçesinde “10 Kasım Atatürk Fotoğrafları Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. Katılımcılar Başkan Tugay’ın öncülüğünde sergiyi gezdi.

 

SANAL TUR İLE ANITKABİR ZİYARETİ

Serginin ardından ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen VR gözlüklerle sanal Anıtkabir turunun ilki gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay da vatandaşlar ile birlikte VR deneyimi yaşadı. Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı Müzesi’ndeki etkinlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı, Aslanlı Yol da dahil olmak üzere detaylı bir tur ile ziyaret edildi. 

 

Bu benzersiz sanal tur, 13 Kasım 2022 Pazar günü saat 20.00’a kadar ziyaret edilebilecek. 10 yaş ve üzeri tüm vatandaşların ziyaretine açık olacak 5 ve 7 dakikalık sanal turlarda VR gözlükler kullanılacak. Vatandaşlar sabah 10.00’dan akşam 20.00’a kadar sanal tura katılıp Anıtkabir’i ziyaret edebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu