Finansal Risklere Karşı Alınacak Tedbirler ve Yeşil Dönüşüm Fırsatlarında Beyin Fırtınasıhaberi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman ve küresel piyasaların önde gelen aktörleri, “Global Ekonomide Arayışlar; Finansal Riskler ve Yeşil Dönüşüm Fırsatları” temasıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek 15. PAGEV Türk Plastik Kongre’sinde buluşuyor

 

Uluslararası kongrelere imza atan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), bu yıl 31. kez düzenlenecek Plast Eurasia Fuarı'ndan bir gün önce geleneksel olarak gerçekleştireceği organizasyonlarına bir yenisini daha ekliyor. 22 Kasım Salı günü İstanbul TÜYAP Palas Otel'de yapılacak 15. PAGEV Türk Plastik Endüstrisi Kongresi, bu sene “Global Ekonomide Arayışlar; Finansal Riskler ve Yeşil Dönüşüm Fırsatları” temasına odaklandı. Uluslararası çapta önemli konuşmacıların yer alacağı Kongre’de; devlet kurumları, uluslararası kuruluşlar ile petrokimya, mamul, geri dönüşüm ve makine sektöründen dünyaca önemli temsilciler dikkat çekiyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman’ın da konuşmacı olarak katılacağı Global Ekonomide Arayışlar; Finansal Riskler ve Yeşil Dönüşüm Fırsatları Kongresi, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun ev sahipliğinde düzenleniyor. Tüm dünyada risklerin artıp, finansmana erişimin zorlaştığı dönemde Hazine Bakan Yardımcısı Zaman’ın, Türkiye ve dünya finans piyasalarının karşı karşıya olduğu risklerle mücadelede kamunun duruşuna dair vereceği mesajlar merakla bekleniyor. Öte yandan dünyada en çok konuşulan başlıklardan biri olan çevreyle alakalı “Yeşil Dönüşüm” konusunun alt kırılımları da ilgiyle takip edilecek.

 

Kongredeki ilk panelde "Hammadde ve Mamul Üretim Endüstrilerinin Görünümü ve Gelecek Perspektifleri” başlığı konuşulacak. PAGEV Başkanı Eroğlu’nun moderatörlüğündeki panele Dünya’nın en büyük Petrokimya Üreticisi Birliği olan GPCA (Körfez Petrokimya Üreticileri Birliği) Genel Sekreteri Dr. Abdulwahab Al-Sadoun, PlasticsEurope (AB Petrokimya Hammadde Üreticileri Birliği) Genel Direktörü Virginia Janssens, EuPC (AB Plastik Mamul Üreticileri Birliği) Genel Müdürü Alexander Dangis ve Plastics Europe Bölgesel Direktörü Giuseppe Riva panelist olarak katılacaklar. Sonraki oturumlarda ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Mehmet Yurdal Şahin, "Yeşil Finansman" konusunu masaya yatıracak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Sadiye Bilgiç Karabulut ise "Yeşil Mutabakat" başlığını anlatacak. Chemorbis Genel Müdürü Alp Fehmi Özdenler, "Plastik Hammadde Piyasalarına Bakış" ile hammadde fiyatlarının ve lojistik fiyatlarındaki hızlı düşüşlerle alakalı beklentilerini paylaşırken, ENSİA Başkanı Alper Kalaycı, “Yeşil Dönüşümde Temiz Enerjinin Yeri” başlığıyla Kongre katılımcılarını bilgilendirecek.

 

İkinci panel ise "Global Ekonomide Arayışlar; Finansal Riskler ve Yeşil Dönüşüm Fırsatları" başlığıyla yapılacak. Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın moderatörlüğündeki ikinci panele AB Türkiye Delegasyonu Başkanı-Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Ekonomist Ali Ağaoğlu, Argus Strateji ve İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Muhamad Fadhil, TOBB Atık ve Geri dönüşüm Sanayi Meclisi Başkanı-ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur ile TÜDAM Başkanı-Burkasan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç katılacak.

 

SICAK GÜNDEM BAŞLIKLARI 

Plastik hammadde üretiminde artan kapasite, arz ve talep dengesi, artan kapasite ve artan talebin lojistiğe etkisi, artan enerji maliyetlerine karşı alternatif çözümler, plastik sektörünün yeşil enerjiye geçişi ve yeşil finansman konularının ele alınacağı PAGEV Kongresi’nde; global çapta konuşmacı ve uzmanları yer alacak. Kongre’ye PAGEV üyeleri ve sanayiciler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından geniş yelpazeden katılımcıların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl kamu ve özel sektör temsilcilerinin yanı sıra üniversitelerden akademisyenler, global marka yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda firma yetkilisi kongreyi yakından izlemişti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu